Skip to content

51 Lawr-Penn Road A-6Lawrence Township, NJ 08648

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block4701
Lot4
QualifierC106
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
40%
Improvement Value:$67,500
60%
Total Assessment$112,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,485+2.0%
2024$3,416+3.2%
2023$3,311+1.4%
2022$3,265+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 3890, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1976