Skip to content

6 Pratt LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2023

Owner
---
Last Sale Price
$666,915
Last Sale Date
Jun 30, 2023

Property Information

Block5101.01
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5103

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,766
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,200
21%
Improvement Value:$368,100
79%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,384+2.0%
2024$14,096+614.3%
2023$1,973
Property History

Property Sale

Sale
$666,915
Sq Ft1,766DeedBook 6530, Page 1156Recorded8/7/2023

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 6514, Page 1785Recorded2/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023