Skip to content

136 Pratt LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2023

Last Sale Price
$673,280
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block5101.01
Lot64
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5103

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,766
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,500
20%
Improvement Value:$368,100
80%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,300+403.8%
2024$2,839+50.0%
2023$1,893
Property History

Property Sale

Sale
$673,280
Sq Ft1,766DeedBook 6563, Page 687Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 6549, Page 356Recorded2/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023