Skip to content

17 Pratt LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2023

Last Sale Price
$599,990
Last Sale Date
May 8, 2023

Property Information

Block5101.03
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5103

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,600
20%
Improvement Value:$354,500
80%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,727+2.0%
2024$13,453+670.1%
2023$1,747
Property History

Property Sale

Sale
$599,990
DeedBook 6522, Page 1473Recorded5/12/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$213,500
DeedBook 6496, Page 530Recorded8/15/2022