Skip to content

3450 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$6,250,000
Last Sale Date
Feb 11, 2022

Property Information

Block5101
Lot22.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class10
Description1S STEEL OFF
Dwellings1
ZoningRD-2
Sq Footage---
Acreage10.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,763,500
27%
Improvement Value:$4,730,000
73%
Total Assessment$6,493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$201,169+2.0%
2024$197,143+3.2%
2023$191,104+1.4%
2022$188,441+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$6,250,000
DeedBook 6476, Page 721Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

DeedBook 6312, Page 1866Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$633,117
DeedBook 6035, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1980