Skip to content

3850 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1800

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 8, 2022

Property Information

Block5101
Lot32.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5106

Building Details

Building Class19
Description2SST G3
Dwellings2
ZoningEP-2
Sq Footage5,645
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,000
68%
Improvement Value:$118,100
32%
Total Assessment$365,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,311+2.0%
2024$11,084-37.5%
2023$17,723+1.4%
2022$17,476+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft5,645DeedBook 6489, Page 1633Recorded6/23/2022

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 5190, Page 51

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4750, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1800