Skip to content

19 Port Mercer RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$434,000
Last Sale Date
Aug 18, 2017

Property Information

Block5201.01
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5205

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
26%
Improvement Value:$269,400
74%
Total Assessment$362,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,215+2.0%
2024$10,990+7.6%
2023$10,218+1.4%
2022$10,076+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$434,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 6297, Page 480Recorded8/23/2017

Property Sale

Sale
$60,825
DeedBook 5397, Page 97

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook 3893, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1998