Skip to content

21 Port Mercer RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
May 20, 1999

Property Information

Block5201.01
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5205

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,112
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,600
25%
Improvement Value:$275,400
75%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,401+2.0%
2024$11,172+3.2%
2023$10,830+1.4%
2022$10,679+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 3616, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1999