Skip to content

15 Flanigan StLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$257,900
Last Sale Date
Nov 27, 2000

Property Information

Block5201.01
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5205

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL E
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,308
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
25%
Improvement Value:$299,500
75%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+2.0%
2024$12,141+3.2%
2023$11,769+1.4%
2022$11,605+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,900
DeedBook 3950, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 2000