Skip to content

3 Port Mercer RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
May 10, 2002

Property Information

Block5201.01
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5205

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL F
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,038
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
27%
Improvement Value:$274,400
73%
Total Assessment$373,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,577+2.0%
2024$11,346+3.2%
2023$10,998+1.4%
2022$10,845+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 4293, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1998