Skip to content

14 Port Mercer RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Nov 8, 2012

Property Information

Block5201.03
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5205

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,024
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
27%
Improvement Value:$272,100
73%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+2.0%
2024$11,352+3.2%
2023$11,004+1.4%
2022$10,851+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6159, Page 592

Property Sale

Sale
$188,400
DeedBook 3490, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1998