Skip to content

6 Nash CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$265,900
Last Sale Date
Aug 8, 2001

Property Information

Block5201.05
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL C
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,009
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,400
26%
Improvement Value:$276,800
74%
Total Assessment$372,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531+2.0%
2024$11,300+3.2%
2023$10,954+1.4%
2022$10,801+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,900
DeedBook 4153, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 2001