Skip to content

29 Yorkshire Village RdLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block5201.05
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL E
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
24%
Improvement Value:$303,000
76%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+2.0%
2024$12,141+3.2%
2023$11,769+1.4%
2022$11,605+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft2,300DeedBook 6456, Page 1905Recorded9/16/2021

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 5074, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$297,850
DeedBook 4188, Page 236