Skip to content

47 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block5201.05
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL E
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
25%
Improvement Value:$301,000
75%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+2.0%
2024$12,129+7.1%
2023$11,325+1.4%
2022$11,167+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6227, Page 924Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$329,900
DeedBook 4552, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 2003