Skip to content

43 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Dec 20, 2024

Property Information

Block5201.05
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL C
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
26%
Improvement Value:$266,600
74%
Total Assessment$360,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.0%
2024$10,936+3.2%
2023$10,601+1.4%
2022$10,453+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$687,000
Sq Ft1,893DeedBook 6578, Page 1928Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6117, Page 28

Property Sale

Sale
$293,900
DeedBook 4478, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2003