Skip to content

8 Canoe RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$445,900
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block5201.05
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
27%
Improvement Value:$266,300
73%
Total Assessment$363,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,271+2.0%
2024$11,045+3.2%
2023$10,707+1.4%
2022$10,557+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,900
DeedBook 4912, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 2001