Skip to content

33 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2007

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jun 21, 2007

Property Information

Block5201.05
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,223
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
25%
Improvement Value:$291,900
75%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,119+2.0%
2024$11,877+3.2%
2023$11,513+1.4%
2022$11,353+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 5664, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 2007