Skip to content

9 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Aug 19, 2022

Property Information

Block5201.05
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL F
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,049
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,600
28%
Improvement Value:$267,600
72%
Total Assessment$371,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,500+2.0%
2024$11,270+3.2%
2023$10,924+1.4%
2022$10,772+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
Sq Ft2,049DeedBook 6498, Page 1842Recorded9/2/2022

Property Sale

Sale
$386,000

From:

To:

Sq Ft2,049DeedBook 6189, Page 1925Recorded3/25/2014

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5759, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 2003