Skip to content

14 Canoe RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$428,400
Last Sale Date
Jun 4, 2009

Property Information

Block5201.05
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL E
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
25%
Improvement Value:$295,900
75%
Total Assessment$396,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,293+2.0%
2024$12,047+3.2%
2023$11,678+1.4%
2022$11,515+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$428,400
DeedBook 6006, Page 379

Property Sale

Sale
$367,200
DeedBook 4446, Page 6

Property Sale

Sale
$319,250
DeedBook 4115, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 2001