Skip to content

15 Richards RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$343,900
Last Sale Date
Apr 11, 2003

Property Information

Block5201.06
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,700
25%
Improvement Value:$290,100
75%
Total Assessment$386,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,983+2.0%
2024$11,743+3.2%
2023$11,384+1.4%
2022$11,225+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$343,900
DeedBook 4509, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 2003