Skip to content

1 Richards RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2008

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 7, 2008

Property Information

Block5201.06
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,407
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
25%
Improvement Value:$295,000
75%
Total Assessment$393,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,191+2.0%
2024$11,947+3.2%
2023$11,581+1.4%
2022$11,419+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5821, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 2008