Skip to content

18 Yorkshire Village RdLawrence Township, NJ 08648

Built 2007

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 8, 2021

Property Information

Block5201.06
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,167
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
25%
Improvement Value:$288,200
75%
Total Assessment$384,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+2.0%
2024$11,676+3.2%
2023$11,319+1.4%
2022$11,161+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,167DeedBook 6457, Page 1489Recorded9/23/2021

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 5723, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 2007