Skip to content

6 Richards RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Jun 22, 2018

Property Information

Block5201.07
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description2300 SF
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
25%
Improvement Value:$292,700
75%
Total Assessment$390,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,088+2.0%
2024$11,846+3.2%
2023$11,484+1.4%
2022$11,324+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6337, Page 440Recorded8/13/2018

Property Sale

Sale
$438,800
DeedBook 5776, Page 268

Property Sale

Sale
$401,400
DeedBook 5031, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2005