Skip to content

100 Cole LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block5201.07
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class10
Description99 APTS(SENIOR)
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage---
Acreage3.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,475,000
30%
Improvement Value:$5,668,800
70%
Total Assessment$8,143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$252,295+2.0%
2024$247,246+3.2%
2023$239,672+1.4%
2022$236,333+1.3%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$6,000,000
DeedBook 2861, Page 313