Skip to content

28 Marchesi DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2005

Last Sale Price
$485,900
Last Sale Date
Sep 2, 2005

Property Information

Block5201.07
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,800
26%
Improvement Value:$288,900
74%
Total Assessment$391,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,135+2.0%
2024$11,892+3.2%
2023$11,528+1.4%
2022$11,367+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,900
DeedBook 5194, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 2005