Skip to content

14 Marchesi DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jan 28, 2008

Property Information

Block5201.07
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,996
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,300
26%
Improvement Value:$277,100
74%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,568+2.0%
2024$11,336+3.2%
2023$10,989+1.4%
2022$10,836+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 5807, Page 71

Property Sale

Sale
$307,400
DeedBook 4472, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2003