Skip to content

12 Marchesi DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 15, 2020

Property Information

Block5201.07
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,008
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
24%
Improvement Value:$305,800
76%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,479+2.0%
2024$12,229+3.2%
2023$11,854+9.3%
2022$10,851+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,008DeedBook 6395, Page 865Recorded1/31/2020

Property Sale

Sale
$292,900
DeedBook 4426, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2002