Skip to content

3 Morrell RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$202,125
Last Sale Date
Jan 27, 1999

Property Information

Block5201.07
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,600
28%
Improvement Value:$261,500
72%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,218+2.0%
2024$10,993+3.2%
2023$10,657+1.4%
2022$10,508+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$202,125
DeedBook 3741, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1999