Skip to content

126 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Date
Jul 5, 2012

Property Information

Block5201.07
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,996
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
28%
Improvement Value:$256,400
72%
Total Assessment$354,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+2.0%
2024$10,775+3.2%
2023$10,445+1.4%
2022$10,299+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6154, Page 606

Property Sale

Sale
$208,900
DeedBook 3649, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1999