Skip to content

32 Richards RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 2004

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block5201.07
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5204

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,990
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
27%
Improvement Value:$255,700
73%
Total Assessment$350,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,852+2.0%
2024$10,635+3.2%
2023$10,309+1.4%
2022$10,166+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 6255, Page 119Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 4910, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 2004