Skip to content

83 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block5201.08
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL C
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
27%
Improvement Value:$264,300
73%
Total Assessment$361,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,209+2.0%
2024$10,984+3.2%
2023$10,648+1.4%
2022$10,499+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,893DeedBook 6336, Page 941Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5511, Page 30

Property Sale

Sale
$228,900
DeedBook 3979, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 2000