Skip to content

81 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$582,000
Last Sale Date
Oct 10, 2022

Property Information

Block5201.08
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL D
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,008
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
26%
Improvement Value:$278,800
74%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,658+2.0%
2024$11,424+3.2%
2023$11,075+1.4%
2022$10,920+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$582,000
Sq Ft2,008DeedBook 6506, Page 706Recorded11/9/2022

Property Sale

Sale
$234,700
DeedBook 3972, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 2000