Skip to content

73 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Mar 5, 2018

Property Information

Block5201.08
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionE MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,300
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,700
25%
Improvement Value:$289,000
75%
Total Assessment$386,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,980+2.0%
2024$11,740+3.2%
2023$11,381+1.4%
2022$11,222+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500

From:

To:

Sq Ft2,300DeedBook 6323, Page 1091Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$213,900
DeedBook 3761, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1999