Skip to content

104 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2001

Last Sale Price
$243,400
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block5201.09
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL C
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,009
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
26%
Improvement Value:$278,900
74%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661+2.0%
2024$11,428+3.2%
2023$11,077+1.4%
2022$10,923+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$243,400
DeedBook 3995, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 2001