Skip to content

96 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2016

Property Information

Block5201.09
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionMODEL C
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
26%
Improvement Value:$277,100
74%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,661+2.0%
2024$11,428+3.2%
2023$11,077+3.9%
2022$10,659+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$451,500
DeedBook 5147, Page 107

Property Sale

Sale
$216,900
DeedBook 3994, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 2000