Skip to content

5 Hyde CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 7, 2016

Property Information

Block5201.09
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionC MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,893
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,200
28%
Improvement Value:$255,300
72%
Total Assessment$353,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,951+2.0%
2024$10,732+3.2%
2023$10,404+1.4%
2022$10,259+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6244, Page 977

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 4636, Page 116

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook 4394, Page 234

Property Sale

Sale
$196,125
DeedBook 3453, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1998