Skip to content

78 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$197,900
Last Sale Date
Aug 14, 1998

Property Information

Block5201.09
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,996
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,400
28%
Improvement Value:$263,000
72%
Total Assessment$363,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+2.0%
2024$11,033+3.2%
2023$10,695+1.4%
2022$10,546+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$197,900
DeedBook 3443, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1998