Skip to content

70 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 2000

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 11, 2023

Property Information

Block5201.09
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,996
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
26%
Improvement Value:$281,900
74%
Total Assessment$382,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,841+2.0%
2024$11,604+3.2%
2023$11,248+1.4%
2022$11,091+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,996DeedBook 6546, Page 49Recorded1/10/2024

Property Sale

Sale
$423,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 6177, Page 1276Recorded8/30/2013

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 5167, Page 94

Property Sale

Sale
$203,900
DeedBook 3827, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 2000