Skip to content

68 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block5201.09
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionD MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage1,996
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
26%
Improvement Value:$282,200
74%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,834+2.0%
2024$11,598+3.2%
2023$11,242+1.4%
2022$11,086+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6170, Page 899

Property Sale

Sale
$208,900
DeedBook 3525, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1999