Skip to content

62 Canal View DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Dec 18, 1998

Property Information

Block5201.09
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class18
DescriptionE MODEL
Dwellings1
ZoningPVD2
Sq Footage2,308
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
25%
Improvement Value:$292,500
75%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,098+2.0%
2024$11,856+3.2%
2023$11,492+1.4%
2022$11,332+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook 3516, Page 19