Skip to content

3205 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 23, 1985

Property Information

Block5201.10
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5201

Building Details

Building Class15
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,240
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
62%
Improvement Value:$62,900
38%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,087+2.0%
2024$4,985+3.2%
2023$4,832+1.4%
2022$4,765+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 2305, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1950