Skip to content

3313 Brunswick PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Dec 2, 1992

Property Information

Block5201
Lot30.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5202

Building Details

Building Class---
Description1S 2UNIT RETAIL
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage3.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,883,700
69%
Improvement Value:$864,900
31%
Total Assessment$2,748,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$85,152+2.0%
2024$83,448+3.2%
2023$80,891+1.4%
2022$79,764+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$1,450,000
DeedBook 2639, Page 181