Skip to content

8 Carla WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$292,275
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block5401
Lot115.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2264C MODEL
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage2,866
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
28%
Improvement Value:$346,900
72%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,963+2.0%
2024$14,664+3.2%
2023$14,215+1.4%
2022$14,017+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$292,275
DeedBook 3642, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1999