Skip to content

20 Carla WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$291,035
Last Sale Date
Jul 15, 1999

Property Information

Block5401
Lot115.10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2423E MODEL
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage3,314
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
26%
Improvement Value:$387,000
74%
Total Assessment$523,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,203+2.0%
2024$15,878+3.2%
2023$15,392+1.4%
2022$15,177+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$291,035
DeedBook 3631, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1999