Skip to content

25 Evans LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 31, 2002

Property Information

Block5401
Lot120.08
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage3,446
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
23%
Improvement Value:$452,600
77%
Total Assessment$588,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,235+2.0%
2024$17,870+3.2%
2023$17,323+1.4%
2022$17,081+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 4229, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 2002