Skip to content

19 Evans LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 2002

Last Sale Price
$547,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block5401
Lot120.11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage4,978
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
20%
Improvement Value:$622,300
80%
Total Assessment$774,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,003+2.0%
2024$23,523+3.2%
2023$22,802+1.4%
2022$22,485+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$547,000
DeedBook 4334, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 2002