Skip to content

148 Federal City RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 2, 2013

Property Information

Block5401
Lot122.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage1,344
Acreage1.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
43%
Improvement Value:$169,500
57%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,155+2.0%
2024$8,971+3.2%
2023$8,697+1.4%
2022$8,575+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 6184, Page 71Recorded12/9/2013

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2696, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1960