Skip to content

4 Owl'S WayLawrence Township, NJ 08648

Built 2006

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Jun 22, 2006

Property Information

Block5601
Lot19.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage4,842
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,800
19%
Improvement Value:$616,900
81%
Total Assessment$761,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,597+2.0%
2024$23,125+3.2%
2023$22,417+1.4%
2022$22,105+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000
DeedBook 5419, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4951, Page 272