Skip to content

109 Nassau DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1985

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block5605
Lot5.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,670
Acreage0.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
27%
Improvement Value:$392,000
73%
Total Assessment$537,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,639+2.0%
2024$16,306+25.0%
2023$13,046+1.4%
2022$12,865+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 6251, Page 856Recorded6/3/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3724, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1985