Skip to content

20 Lawr-Penn RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1931

Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block5701
Lot12.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,945
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
42%
Improvement Value:$156,000
58%
Total Assessment$268,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,331+2.0%
2024$8,164+3.2%
2023$7,914+1.4%
2022$7,803+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931